Cena Věry Jirousové otevřena nominacím a textům

Cena Věry Jirousové pro kritiky a kritičky výtvarného umění otevírá svůj VIII. ročník. Cílem ceny určené začínajícím i etablovaným kritikům*čkám výtvarného umění je zviditelnit tento obor a poukázat na práci autorů, která je pro oblast umělecké kritiky dlouhodobým přínosem. Současně Cena Věry Jirousové podporuje začínající autorky a autory a pomáhá jim při hledání prvních příležitostí pro publikaci jejich textů.

V porotě letošního ročníku zasedne kritička a kurátorka Tereza Stejskalová, laureátka Ceny Věry Jirousové v kategorii etablovaných kritiků a za přínos oboru z roku 2014, hodnotit přihlášené texty bude i vizuální umělkyně Anetta Mona Chisa, hudební publicista Pavel Klusák, výtvarný umělec a kurátor Zbyněk Baladrán a publicistka Táňa Zabloudilová. Partnerem CVJ jsou i pro tento ročník Česká centra.

Kategorie začínajících (emerging) kritiků a kritiček není věkově omezena. Každý zájemce o účast v soutěži rozhoduje sám, zda se do této kategorie přihlásí. Podmínkou je přihlásit jeden konkrétní autorský text, publikovaný či dosud nepublikovaný. V případě přihlášení již publikovaného textu musí být text před editorskou úpravou.

Možnost nominovat do kategorie etablovaných kritiků zůstává otevřena nejširší veřejnosti, stejně jako možnost nominovat více než jedno jméno.

Podmínky účasti

Porota bude vybírat na základě textů a nominací došlých do 31. 8. 2023 (uzávěrka). Slavnostní ceremoniál spojený s vyhlašováním a předáváním ocenění proběhne na podzim roku 2023.

Letošní ročník Ceny Věry Jirousové probíhá ve spolupráci s Českými centry a s podporou Art+Antiques, Artalk.cz, Artyčok.tv, Spolek Skutek a Centrem pro současné umění Praha. Partnerem projektu je A2 kulturní čtrnáctideník, FlashArt CZ/SK , Fotograf Magazine a ArtMap. Finančně projekt podpořil Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury ČR a členové spolku Cena Věry Jirousové z. s.