Procenta na umění

Usilujeme o prosazení státní podpory v rozsahu 1–4% z celkových rozpočtů veřejných staveb určených na výtvarná řešení spojené s jejich realizací!

Aktuálně je k dispozici informační brožura Umění ve veřejném prostoru. Procenta na umění (2017). Autoři textů Anežka Bartlová, Petr Dub a Johanka Lomová v ní přehledně shrnují problematiku novely zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury a k dalším iniciativám na podporu umisťování umění do veřejného prostoru.

V témže roce Johana Lomová a Petr Dub realizovali Studii provozu umění ve veřejném prostoru Městské části Praha 5.

Spolek Skutek ve spolupráci s poslankyní Martinou Berdychovou inicioval sérii pracovních jednání (proběhly na půdě Poslanecké sněmovny v roce 2015). Princip, o kterém jednáme a na který chceme navázat, byl v šedesátých letech zaveden ve většině západoevropských států a v různých formách evropských zákonů či městských vyhlášek dodnes funguje i v metropolích severní Ameriky. Uvědomujeme si, že způsob jeho tuzemského znovuzavedení logicky zasahuje řadu zájmových skupin a mezi členy stávající pracovní skupiny jsou proto dnes mimo jiných zástupci Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Komory architektů, Vedení hospodářského výboru PS, Národní galerie Praha, Ministerstva pro místní rozvoj a v neposlední řadě i představitelé MK ČR.

Spolkový tým: Petr Dub, Alena Kunicová, Johana Lomová
Externí podpora: Marcel Fišer, Pavel Karous